Kwadratowe jaja.

Do dekoracji sałatek. Bardzo łatwo je zrobić i można ich przygotować wiele na jeden raz, ponieważ rzecz wykonuje się w piekarniku. Mogą być kwadratowe, okrągłe lub o innym kształcie - zależy to od osobistego gustu i rodzaju posiadanych ceramicznych foremek. Są alternatywą dla jajek na twardo, z których często po przekrojeniu wykrusza się żółtko lub jajek w koszulkach, bo te - choć znakomite - wymagają pewnej wprawy i czasu.

Co jest potrzebne? Jajka, miękkie masło lub margaryna do wypieków, ceramiczne małe foremki i piekarnik.

Sposób przygotowania:

Piekarnik rozgrzać do temperatury 125 stopni (górna i dolna grzałka plus termoobieg). Foremki wysmarować grubo masłem na dnie i bokach. Wyjąć półkę z piekarnika, poustawiać na niej foremki i do każdej wbić po jednym jajku tak, by nie uszkodzić żółtka. Wstawić półkę z foremkami do nagrzanego piekarnika na górny poziom (u mnie drugi od góry - jajka znajdują się około 15 cm. poniżej górnej grzałki). Zamknąć drzwiczki piekarnika. Po dwudziestu minutach jajka są gotowe.

Za pierwszym razem powinno się kontrolować proces, bo każdy piekarnik jest trochę inny. Chodzi o to, by nie przesadzić z czasem pieczenia, bo żółtka zetną się nadmiernie (powinny pozostać półpłynne) a białko zbrązowieje na krawędziach. Nie należy również podnosić temperatury piekarnika, bo choć pozwoliłoby to skrócić czas, spowodowałoby lekkie przypalenie białka na jego powierzchni.

Aby wyjąć jajka z foremek należy je ostrożnie odkroić od foremki na brzegach a później delikatnie podważyć (nie przywierają do dna) i przenieść na talerz. Najlepiej zrobić to za pomocą plastikowego jednorazowego noża. Jest idealny, bo giętki i nie ma ryzyka uszkodzenia jajka przy podważaniu.

Po przykryciu folią spożywczą można je przechowywać w lodówce. Folia nie powinna dotykać żółtek.

Poprzedni wpisSerowe paszteciki. Szybko, łatwo i bez trudu.
Następny wpisTort bezowy z kremem kawowym i truskawkami.
Zostaw komentarz