Pierogi rosyjskie.
Nadzienie serowo - ziemniaczane jest podobno pomysłem rosyjskim. Nie ma powodów, by twierdzić, że nie. Ciasto do pierogów to inna sprawa. Tradycyjne rosyjskie pierogi są robione z ciasta drożdżowego i pieczone w piecu a nie gotowane, jak u nas. Farsz z sera i ziemniaków wcale nie jest w tych okolicznościach obowiązkowy.
Prawdziwe ruskie pierogi mogą być nadziane mięsem, serem a mam nadzieję, że również kapustą i grzybami, jak tu. Nie wiem, co powiedzieliby na to Rosjanie. Może pochwaliliby ich smak a może nie. Niewykluczone, że poczuliby się obrażeni w rosyjskiej narodowej dumie, bo przedstawione ruskie pierogi smakują prawie tak samo jak Pierogi Szwedzkie, sprzedawane w Krakowie przy ulicy Długiej. Podobieństwo jest dziełem przypadku, tak się po prostu udało i dobrze, bo Pierogi Szwedzkie ze sklepiku na Długiej były znakomite.
Składniki ciasta:
1/2 kg mąki; 1 saszetka drożdży w proszku; 1 szklanka mleka; 2 żółtka; 1 jajko; 1/2 łyżki cukru; 1 łyżeczka soli; 1 łyżka roztopionego masła; jajko roztrzepane z 2 łyżkami mleka- do posmarowania wierzchu pierogów.
Składniki farszu:
150 g wędzonego gotowanego boczku; 500 g kiszonej kapusty; 200 g pieczarek; 1 cebula; szczypta kminku; 2 łyżki kwaśnej śmietany; 1 jajko; 2 łyżki masła i 2 łyżki mąki do wykonania zasmażki.
dodatkowo:
czarnuszka do posypania pierogów; sól; 2 łyżki masła do smażenia pieczarek; jajko i 2 łyżki mleka do posmarowania ciasta.
Sposób przygotowania:
Zagnieść ciasto i odstawić pod przykryciem w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Boczek pokroić w słupki, cebulę pokroić w drobną kostkę. Na suchej patelni zrumienić boczek, dodać do niego cebulę i zeszklić. Dodać kapustę, którą wcześniej należy odcisnąć i pokroić w kostkę. Kapustę smażyć z boczkiem i cebulą tak długo, aż się zrumieni i zacznie przywierać do dna patelni. Zawartość patelni nieustająco mieszać. Usmażoną kapustę z boczkiem zdjąć z patelni i odłożyć do miski.
Pieczarki umyć i zetrzeć na tarce o grubych okach. Rozgrzać ponownie patelnię, na której smażyła się kapusta, dodać masło. Gdy masło się stopi włożyć pieczarki i posolić. Smażyć je przez chwilę. Gdy puszczą sok, smażyć dalej aż sok odparuje prawie w całości. Gdy soku jest już bardzo mało, dodać do pieczarek przygotowaną kapustę z boczkiem i wymieszać. Zdjąć patelnię z palnika. Doprawić farsz solą, dodać kminek.
Z masła i mąki zrobić zasmażkę i rozprowadzić ją zimną wodą (około 1/2 szklanki). Zasmażkę dodać do farszu i wymieszać.
Jajko i śmietanę rozkłócić dokładnie i dodać do farszu. Bardzo starannie wymieszać wszystko razem i odstawić. Farsz jest gotowy.
Ciasto podzielić na 6 części. Każdą kolejno rozwałkować na placek wielkości talerzyka deserowego. Na środek nakładać farsz i sklejać mocno brzegi. Po sklejeniu pieroga zawinąć brzeg ponownie, tworząc warkoczyk.
Gotowe pierogi przenieść na półkę piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia. Każdy pieróg ponakłuwać w kilku miejscach szpikulcem i posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Posypać czarnuszką.
Wstawić półkę z pierogami do piekarnika nagrzanego do 175 stopni z termoobiegiem. Piec przez 20 minut, po tym czasie temperaturę zmniejszyć do 160 stopni i piec dalej, przez 25 minut. Jeśli wierzch pierogów zbyt mocno się zrumieni, przykryć je podczas pieczenia arkuszem pergaminu. Jeśli nie wszystkie pierogi zmieszczą się na blasze na jeden raz, należy pozostające części ciasta odłożyć pod przykryciem. Niech poczekają w stanie nierozwałkowanym, aż pierwsza tura opuści piekarnik.