Wino z gazem i truskawki.
Jedyny kłopot, jakiego autorce przysporzył ten tort jest taki, że znacznie dłużej trwa opisywanie rzeczy, niż wprowadzenie jej w czyn. Nie oznacza to wcale, że następnym razem Srebrna Patelnia w kilku zwięzłych zdaniach złośliwie zaprezentuje danie o niezwykle szybkim opisie, lecz w wykonaniu mozolne. Niestety, takiego psikusa uczynić się nie da - jak z dniami tygodnia: od poniedziałku do piątku dni jest pięć, lecz od piątku do poniedziałku zaledwie trzy i nic się na to nie poradzi. Można opisywać sążniście rzeczy proste ale spraw skomplikowanych zdawkowym wywodem przedstawić nie sposób.
Najpierw biszkopt.
Tort składa się z czterech biszkoptowych placków. Wszelkie poniżej podane ilości składników, dotyczące wykonania mas do przełożenia tortu policzone zostały na placki cztery. Liczbę tę uzyskuje się poprzez upieczenie dwóch biszkoptów z czterech jajek, jednego po drugim i przekrojenie każdego z nich na połowę.
Składniki biszkoptu z czterech jajek:
4 jajka; 1 szklanka cukru; 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej; 1/2 szklanki mąki pszennej tortowej; 2 łyżeczki proszku do pieczenia.
Sposób przygotowania:
jajka ubijać z cukrem przez 10 minut, dodać partiami obydwa rodzaje mąki wymieszane ze sobą i proszkiem do pieczenia. Przełożyć do średniej tortownicy wysmarowanej tłuszczem i posypanej mąką. Piec w temp. 170 stopni (z termoobiegiem) przez 30 - 40 minut. Wyjąć formę z upieczonym biszkoptem z piekarnika i pozostawić w niej biszkopt a gdy ten wystygnie - zdjąć rant tortownicy.
Jeśli wierzch biszkoptu upiecze się trochę nierówno, można odkroić go z niewielkim zapasem grubości tak, by się nie rozpadł. Później opakować folią, zamrozić a następnie w przyszłości, po rozmrożeniu zużyć do wykonania innego tortu, mniej uroczystego - takiego na przykład jak ten jak na zdjęciu obok. Rozmrożony nierówny wierzch biszkoptu jest jego podstawą i sprawdza się świetnie.
Krem śmietankowy.
Składniki:
2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru; 750 ml mleka; 200 g miękkiego masła; 4 czubate łyżki cukru pudru.
Sposób przygotowania:
Ugotować budyń na mleku.
Budyń po ugotowaniu przykryć szczelnie folią spożywczą, by nie utworzył się na powierzchni kożuch i odstawić do wystudzenia. Gdy wystygnie, ubić masło z cukrem pudrem na pulchną masę i partiami dodać do niego budyń (po 1 łyżce), nie przerywając ubijania. Tyle na temat kremu - jest gotowy.
Masa truskawkowa.
Składniki:
900 g mrożonych truskawek (lub świeżych); 2 łyżki żelatyny bezsmakowej; 1/2 szklanki mandarynek z puszki odsączonych z zalewy; duża garść płatków migdałów; 50 ml wiśniówki (niekoniecznie).
Sposób przygotowania:
Mrożone truskawki nadają się na krem tak samo dobrze dobrze, jak świeże. Z mrożonymi należy postąpić następująco: wyłożyć na sito, wtedy będą się rozmrażać bardziej równomiernie niż umieszczone w misce, po 10 - 15 minutach od wyjęcia z zamrażalnika pokroić je w plasterki i ponownie umieścić na sicie do całkowitego rozmrożenia. Powstający podczas rozmrażania sok będzie potrzebny w dalszej części przepisu. Nie należy go wylewać, posłuży do namaczania żelatyny.
Powoli zbliża się finał. W ciągu dalszym wszystkie opisane czynności muszą następować po sobie w określonym porządku. Oto powód:
Do gry wchodzi żelatyna - rzecz, która tężeje nie pytając cukiernika o zgodę.
O ile biszkopty nie zostały do tej pory przekrojone w poprzek, należy to zrobić teraz.
Żelatynę wymieszać w rondelku z zimnym sokiem uzyskanym z truskawek, połączonym z wiśniówką. Gdy żelatyna rozmięknie całość należy podgrzać do otrzymania jednolitej cieczy, nieustannie mieszając. Nie wolno dopuścić do zagotowania roztworu.
Do truskawek dodać pozostałe składniki masy, czyli mandarynki i migdały, i połączyć (wymieszać) to wszystko z roztworem żelatyny. Masa jest gotowa i należy ją zużyć bezzwłocznie.
Finał. Wykańczanie tortu.
Kolejność postępowania:
- Pierwszy blat ciasta biszkoptowego nasączyć winem i ułożyć na nim połowę kremu truskawkowego,
- na kremie ułożyć kolejny blat ciasta, lekko docisnąć i nasączyć winem,
- na biszkopcie rozprowadzić 1/3 ilości kremu śmietankowego,
- przykryć biszkoptem, docisnąć i nasączyć winem,
- rozsmarować drugą część kremu truskawkowego,
- ułożyć na nim ostatni biszkopt, docisnąć, nasączyć,
- Wierzch tortu i boki pokryć resztą kremu śmietankowego.
Dekoracja.
Udekorować tort świeżymi owocami, po uprzednim zanurzeniu ich w tężejącej galaretce, przygotowanej z użyciem połowy ilości wody, wymienionej w przepisie na opakowaniu.
Tort jest gotowy, lecz to nie koniec. Skoro była dekoracja, to po niej muszą nastąpić
Fanfary!
Teraz koniec.
Blondynki Też Grają
6 maja 2015 00:00:00Naprawdę ciekawy wpis, podoba mi się estetyka twoich postów. Mam małe pytanie czy problemem było by otrzymanie twojej opinii o naszej stronie www.blondynkitezgraja.pl? Byc może zainteresuje Cię też wpis, który dzisiaj wstawił Marek dotyczący naszego nowego projektu rysunkowego http://blondynkitezgraja.pl/bayonetta-level-88/
Kasia K
6 maja 2015 00:00:00Dziękuję, że doceniacie ilustracje na moim blogu. To miłe. Odwiedziłam waszą stronę, nie jestem jednak w stanie wyrazić o niej opinii. Sądzę, że inaczej niż Wy rozumiem sztukę. Życzę wielu sukcesów i mam nadzieję, że Wasz komentarz pod moim tortem przysporzy Waszej stronie nowych fanów. Pozdrawiam.
Buty taneczne
7 maja 2015 00:00:00Jestem bardzo ciekawa jak to smakuje ;)
Kasia K
7 maja 2015 00:00:00Odpowiadam: TO smakuje znakomicie. Gdyby było inaczej z pewnością nie poświęciłabym czasu na opisywanie TEGO. Pozdrawiam.
Beata M.
10 października 2015 00:00:00Pysznie się prezentuje ten torcik, dostojnie. Pożeram oczkami :)