Angielskie ciastka dekorowane tłuczkiem.

Przepis pochodzi z książki wydanej w 1926 roku, autorstwa Marii Ochorowicz - Monatowej. Pani Maria zaleca w nim aby rozwałkowane ciasto przygnieść tarkiem (...). Cel takiego działania jest dla mnie jasny: nieprzygniecione tarkiem w trakcie pieczenia nadmie się powietrzem i ciastka będą nieładne.

Wypróbowałam, tarka do jarzyn tym razem się nie sprawdziła. Gdybym miała taką jednopłaszczyznową, to co innego. Nie mam. Użyłam zatem tłuczka do mięsa.

Tarka do jarzyn i tłuczek do mięsa, cenione przybory cukiernicze, powinny przyjąć do swego wszechstronnie omnipotentnego grona jeszcze jednego kompana, oto on. Czym on jest? Otóż czym kto chce. U mnie funkcjonuje w roli kuchennego akcesorium. W sposób wcześniej zaplanowany odnalazłam rzecz u stóp Gubałówki, na jednym ze straganów z regionalnymi pamiątkami. Było to tym łatwiejsze, że wyobraźnia już wcześniej podpowiedziała mi, czego mam szukać. Podeszłam więc do stoiska i zwróciłam się do młodego sprzedawcy:

- Dzień dobry, ile kosztuje ten piórnik?

- Dzień dobry, to jest etui na okulary - odpowiedział z uroczym uśmiechem - ale długopisy też się w nim zmieszczą.

- To bez znaczenia. Będę w nim trzymać widelce - odparłam.

- Siedemnaście złotych - padła odpowiedź a uśmiech zniknął z młodzieńczego oblicza. Resztę pan wydawał mi z dość mocno zakłopotaną miną.

- Dobrze, że nie jestem stara, bo jeszcze uznałby mnie za starą wariatkę - pomyślałam odchodząc w dal z mym upragnionym futerałem na widelczyki do ciasta.

Składniki:

650 g mąki tortowej ; 100 g miękkiego masła; 200 g cukru; cukier waniliowy; 1 płaska łyżeczka sody; 3 żółtka; 250 ml słodkiej śmietany.

Za pomocą kuchennego robota utrzeć masło z cukrem, dodać żółtka i cukier waniliowy. Ucierać dalej, dosypując partiami mąkę wymieszaną z sodą i wlewając stopniowo śmietanę.  

Ciasto podzielić na dwie części, jedną z nich rozwałkować na grubość około 3 mm. Na rozwałkowanym cieście odcisnąć z gracją pieczątki zębatą stroną tłuczka do mięsa. Z tak przygotowanego ciasta wykrawać foremką dowolne kształty, poukładać ciasteczka na półce piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia i upiec w temperaturze 175 stopni z termoobiegiem. Czas pieczenia wynosi około 15 minut. Powinny się lekko zrumienić - wtedy są gotowe. Wyjąć z piekarnika, zdjąć ciastka z blachy i odstawić do wystudzenia.

Z drugą częścią ciasta postąpić w ten sam sposób.

Czytelnik uprawiający sport i lubiący aktywność fizyczną będzie z nich zadowolony, bo Angielskie Ciastka dostarczą Mu potrzebnej energii a zabrane w teren nie pokruszą się łatwo w kieszeni i nie usmarują odzieży ani rąk.

Odciskanie pieczątek na surowym cieście.

Angielskie Ciastka po upieczeniu.

Poprzedni wpisFrutti di mare. Włoska koncepcja.
Następny wpisBefsztyczki. Szybkie, na grzance.
Zostaw komentarz