Calzone. Włoski pieróg dla dwojga.

Nim uda się Czytelnik do Italii, niech Italia zawita do Niego pod postacią włoskiego pieroga. W kategorii food & travel, food jest tanie i łatwo dostępne. Bez pakowania walizek i wychodzenia z domu może Czytelnik poczęstować się prawdziwym włoskim Calzone, o ile sam go dla siebie przygotuje. Nic prostszego, oto bardzo szybka i tania kuchnia włoska:

Na ciasto:

7 czubatych łyżek mąki (czyli 150 g - semolina do pizzy lub krajowa mąka typ 500); 1 łyżka oliwy; 1/2 saszetki drożdży w proszku; szczypta cukru; trochę mniej niż 1/2 szklanki letniej wody.

Na farsz:

4 pieczarki pokrojone w cienkie plastry, 4 plasterki szynki pokrojone w paski; 2 pomidory; 150 g żółtego sera pokrojonego w kostkę, sól.

Dodatkowo:

1 jajko rozkłócone z 1 łyżką mleka, do posmarowania wierzchu; czarnuszka, gruboziarnista sól i oregano do posypania pieroga. 

Sposób przygotowania:

Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki, pokroić na ćwiartki i wyjąć gniazda nasienne. Wyfiletowane pomidory pokroić na paski.

Mąkę wymieszać z drożdżami, dodać pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Powinno być miękkie, lecz zwarte. Jeśli klei się do rąk - dosypać trochę mąki. Ciasto przykryć i odstawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Po kilkunastu minutach podwoi objętość - wtedy jest gotowe do dalszej obróbki.

Z piekarnika wyjąć półkę i wyłożyć ją papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzać do temp. 200 stopni z włączonym termoobiegiem. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na stolnicy posypanej mąką. Po rozwałkowaniu powinno mieć grubość około 2 mm. Nawinąć je na wałek i przenieść na półkę piekarnika wyłożoną pergaminem. Na cieście położyć składniki nadzienia, pozostawiając brzegi ciasta wolne. Posolić farsz. Złożyć ciasto na pół, przykrywając nim nadzienie i wolne boki pieroga zawinąć ku górze tak, by nadzienie nie wypłynęło podczas pieczenia. Pieróg nie musi być śliczny i kształtny - ciasto jest bardzo delikatne a składniki farszu raczej grube i kanciaste, dlatego trudno uzyskać regularny kształt calzone. Można próbować, lecz małostkowość w tym przypadku odradzam.

Surowy pieróg posmarować z wierzchu jajkiem rozkłóconym z mlekiem, posypać solą i ziołami. Wstawić do piekarnika i piec około 20 minut, aż stanie się złoto rumiany. Gdy upieczony - wyjąć z piekarnika, przekroić w poprzek na cztery kawałki i podać.

Poprzedni wpisDzień dobry, Dwa Tysiące Osiemnasty.
Następny wpisRumsztyk. Wołowina znakomita.
Zostaw komentarz