Greckie ciasto karmelowe.

Jest to elegancki deser. Nie potrzebuje zbędnych dekoracji, niczym prawdziwa dama stroniąca od nadmiaru biżuterii. Gdyby wierzch zdawał się uginać pod ciężarem ozdób, całość nabrałaby formy nieco tandetnej. Atrakcyjność greckiego ciasta karmelowego zawiera się w jego smaku i aromacie a mleczny karmel raczej nie przepada za towarzystwem cukierniczych dodatków. Zgodnie z greckim zwyczajem wypiek ten ma w sobie moc kilokalorii. Gdy deser kalorii ma mało wtedy deserem nie jest i służy wyłącznie do oszukiwania zmysłów a i to na krótką metę.

Greckie ciasto to nie biszkopt, choć wyglądem biszkopt przypomina. Smakuje znacznie lepiej, jest lekkie lecz nie przesuszone. Wypieka się równo, nie nadyma pod wpływem temperatury piekarnika. W smaku finezyjne. Łatwe a nawet bardzo łatwe w przygotowaniu, choć karmel wymaga długiego czasu ogrzewania. 

Podane ilości dotyczą dużej tortownicy lub typowej prostokątnej blachy do pieczenia.

Na ciasto:

1 kostka (200 g) miękkiego niesolonego masła; 2 szklanki mąki tortowej; 1/3 szklanki oliwy z pierwszego tłoczenia; 2 i 1/2 szklanki cukru; 6 dużych jajek; 2 żółtka; 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia; 1/2 łyżeczki soli; 1/2 szklanki serka homogenizowanego; 1/3 szklanki słodkiej śmietany 30%.

Na polewę:

3/4 kostki niesolonego masła; 2 puszki nie słodzonego skondensowanego mleka; 2 szklanki cukru; cukier wanilinowy.

Sposób wykonania ciasta:

Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni z termoobiegiem.

Masło, cukier, cukier wanilinowy i oliwę włożyć do dużej miski i ubijać mikserem na najwyższych obrotach przez 5 minut, aż masa stanie się lekka i puszysta. Zmniejszyć moc miksera do średniej i nie przerywając ubijania dodawać kolejno po jednym jajku a następnie żółtka.

W osobnym naczyniu wymieszać mąkę, proszek do pieczenia i sól.

Ustawić moc miksera na niską i dodawać małymi partiami na przemian ser, śmietanę i mąkę. Porcja mąki powinna być ostatnią rzeczą dodaną do ciasta. Gdy ostatnia porcja mąki zostanie wmieszana należy mieszanie zakończyć aby ciasta nie zmęczyć. To ważne. Surowe ciasto powinno pozostać puszyste.

Przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i posypanej mąką. Wstawić do piekarnika na 30 - 40 minut. Pod koniec pieczenia sprawdzić wykałaczką, czy wbita w ciasto i później wyjęta pozostaje sucha. Jeśli ciasto przykleja się do wykałaczki, powinno piec się przez dodatkowych kilka minut.

Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika i odstawić w formie do wystygnięcia.

Sposób wykonania polewy:

Mleko, cukier i masło przełożyć do rondelka. Podgrzewać mieszając, na średniej mocy palnika tak długo, aż wszystkie składniki połączą się ze sobą. Zmniejszyć moc do małej i ogrzewać dalej przez 1 - 1,5 godziny, mieszając od czasu do czasu. Karmel będzie gotowy gdy uzyska złoto - brązowy kolor i smak toffi. Po zdjęciu z palnika polewę odstawić na kilka minut a potem wykończyć nią wierzch ciasta.

Wykończenie:

Tortownicę z wystudzonym ciastem przykryć talerzem - paterą i odwrócić ten zestaw tak, by ciasto znalazło się spodem do góry. Ostrożnie zdjąć blachę - pozostanie czyściutka, prawidłowo wykonane ciasto nie przykleja się do formy. Można obciąć jego brzegi robiąc tak: na wierzchu odwróconego ciasta wyjętego z formy położyć talerz o nieco mniejszej średnicy niż średnica formy, w której ciasto się piekło (może to być dno mniejszej tortownicy). Ostrym spiczastym nożem odkroić boki jak od szablonu, prowadząc ostrze możliwie pionowo - prostopadle do powierzchni patery, na której ciasto leży.

Gorącą polewę rozprowadzić na wierzchu ciasta równą warstwą.

Ciasto, gdy polewa wystygnie należy przykryć tak, by przykrycie nie dotykało karmelowego wierzchu. Nie wymaga przechowywania w lodówce.

Poprzedni wpisPierogi Szwedzkie.
Następny wpisChrzan zawijany w szynce. Sekrety auszpiku.
Zostaw komentarz