Grzechu połowa. Zamiast czterech gruszek, dwie.

"Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu", otóż to. Obżarstwo. Jeden z siedmiu grzechów głównych, z takimi sprawami żartów nie ma. Co jednak, gdy grzechu jest tylko połowa - czy to nadal grzech, czy już nie?

Gruszki w cieście miały być cztery. Są dwie. Połowy brakuje. Autorka miała zamiar upiec ciasto z czterema gruszkami. Gdy je pokroiła, natychmiast po pokrojeniu dwie zeżarła. Możliwe, że była bardzo głodna albo - co bardziej prawdopodobne - lubi gruszki i na ich widok porzuca teologiczny model cnotliwego postępowania. No cóż, nie ma niestety wątpliwości, że chodzi o to drugie. Trudno, stało się, lecz kary za występek brak. Wypiek udał się znakomicie a skoro sankcje żadne nie nastąpiły, rodzi się wniosek: Nieumiarkowanie w jedzeniu, o ile nie idzie w parze z nieumiarkowaniem w piciu, do grzechów głównych nie zalicza się. Szczególnie, gdy brakowi umiaru towarzyszy umiar w postaci dwóch gruszek jednakowoż pozostawionych. 

Składniki:

8 połówek gruszek z puszki; 50 g czekolady deserowej (60 % kakao), utartej na tarce; garść migdałów w płatkach; 5 jajek; 2 szklanki mąki; 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia; 1 i 1/2 szklanki cukru; tłuszcz do wysmarowania formy i średnia tortownica.

Sposób przygotowania:

Jajka ubić z cukrem na puszystą jasną masę. Nie przerywając ubijania dodawać po 1 łyżce mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia. 

Połowę masy przełożyć do tortownicy wysmarowanej tłuszczem i posypanej mąką, ułożyć na wierzchu plasterki gruszek, zalać resztą ciasta biszkoptowego i na koniec posypać rzecz migdałami i czekoladą. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni z termoobiegiem i piec przez 40 - 50 minut. Przed wyjęciem z piekarnika należy sprawdzić ciasto wykałaczką - jeśli po wyjęciu z ciasta będzie ona sucha, czas by forma opuściła piekarnik. Po kilku minutach należy rozpiąć tortownicę. Ciasto powinno stygnąć bez towarzystwa rantu, wtedy równo opadnie. Gdy wystygnie, nadaje się do pokrojenia.

Gruszki na połowie surowego ciasta.

Wierzch posypany migdałami.

Surowy biszkopt gotowy do upieczenia.

Upieczone ciasto powinno stygnąć bez rantu tortownicy.

Poprzedni wpisMiód, orzechy oraz beton.
Następny wpisŁosoś na szybkości. Bez zadęcia. Bez ości.
Komentarze (2) - Dodaj komentarz
marta new yolk kitchen
marta new yolk kitchen
1 maja 2015 00:00:00 Odpowiedz

wygląda super :)

Kinga Łucja
Kinga Łucja
1 maja 2015 00:00:00 Odpowiedz

Wygląda smacznie :)))

Zostaw komentarz