Omlet z boczkiem. Przez żołądek do serca.

Szanowni Panowie, jeżeli zdarzy się w Waszym kawalerskim życiu gościć u siebie nieoczekiwanie w porze drugiego śniadania damę, macie szansę zdobyć jej serce omletem. Jak w bajce o rycerzach - spełnione muszą być pewne warunki. Tutaj trzy: po pierwsze - Wasza lodówka z pozoru musi świecić pustkami, bo to rozczula; po drugie - muszą w niej się znaleźć dwa jajka, dwa plasterki wędliny i cztery pieczarki, po trzecie - dama nie powinna być wegetarianką.

Sprawdźcie sami jak to działa, lecz najpierw nabierzcie pewności, że dama to Wasza wybranka. Jeśli wypróbujecie sposób i metodę, niełatwo zrezygnuje ona  później z Waszego towarzystwa.

Składniki:

2 jajka; 2 łyżki wody; 1 duża łyżka masła; 2 plasterki wędzonego boczku; 4 pieczarki.

Sposób przygotowania:

Odciąć nóżki od pieczarek - potrzebne będą tylko kapelusze. Kapelusze pieczarek pokroić w możliwie jak najcieńsze paski. Plastry boczku pokroić na kawałki - im mniejsze tym lepiej. Jeśli dodatki do omletu będą pokrojone zbyt topornie, omlet połamie się w trakcie składania go na pół na patelni. Dziurawy jest równie smaczny, lecz nie ma wtedy perfekcyjnej prezencji.

Na małej patelni (suchej, bez tłuszczu) umieścić boczek i ogrzewać go na dużej mocy palnika do zrumienienia. Gdy boczek będzie rumiany, dodać do niego pieczarki, posolić i smażyć mieszając tak długo, aż one same również się zrumienią. Patelnię z gotowymi dodatkami do omletu odstawić na bok.

Na większej patelni, takiej o średnicy około 25 cm. ( powinna mieć grube dno, można rzecz nabyć w każdym supermarkecie, niezbyt drogo) rozgrzewać masło na małej mocy palnika aż całkowicie się roztopi. Gdy masło powoli się topi,  rozkłócić w misce jajka z dodatkiem wody.

Zwiększyć moc palnika pod patelnią z roztopionym masłem do mocy średniej - po krótkim czasie masło zacznie się pienić. Gdy pienienie się masła nieco ustanie, natychmiast wylać na patelnię rozkłócone jajka a na nich umieścić przygotowane wcześniej dodatki. Omlet smaży się szybko a dodatki powinny być rozmieszczone równomiernie, dlatego bez zbędnych ceregieli proponuję nałożyć je na omlet ręką.

Na tym etapie można zwiększyć moc palnika ze średniej do maksymalnej, lecz jeśli Kawalerowi brak kulinarnej wprawy, niech raczej nie zwiększa. Grozi przypaleniem omletu.

Gdy brzegi omletu zaczną się unosić - a na tę chwilę należy oczekiwać czujnie - omlet jest gotowy do złożenia go na pół. Można wykonać składanie omletu na dwa sposoby: spektakularny - poprzez podrzucenie go na patelni - lub godny Kawalera - pomagając sobie kuchenną łopatką. Polecam ten drugi, jest nieryzykowny.

Tak czy inaczej, aby łatwo poskładać omlet, należy patelnię przechylić w dół pod kątem 30 stopni trzymając za rączkę. Wtedy wystarczy podrzucić lub zagarnąć brzeg omletu (ten, który znajduje się niżej) na jego wierzch. Złożony omlet pozostawić na patelni, licząc do pięciu lub sześciu i natychmiast zsunąć go na talerz.

Talerz do podania omletu wykonanego dla damy powinien być niepostrzeżenie wcześniej przygotowany tak, by w finale smażenia był pod ręką.

One - nonszalancja i pewność siebie - robią największe wrażenie i nie sposób być jego sprawcą, jeśli nerwowo przetrząsa się szafki w poszukiwaniu stołowej zastawy. Prawdziwi rycerze nie bywają nerwowi a damy o tym wiedzą.

Poprzedni wpisWieprzowe żeberka. Grecki sposób na jagnięcinę.
Następny wpisProja. Bałkańskie pieczywo.
Zostaw komentarz