Schab w palonym maśle. Pieczeń wybitna.

Przygotowanie palonego masła jest bardzo łatwe. Wymaga czasu i uwagi, ale nie jest trudne. Nawet początkujący kuchmistrz śpiewająco sobie z zadaniem poradzi.

Palone masło nadaje pieczonemu mięsu doskonały smak i aromat, i masło surowe go w tym nie zastąpi. Przepis wart wypróbowania. Czytelnik tym razem nie zawiedzie się na schabie. Naprawdę.

Dla czterech osób. 

Składniki:

800 g schabu bez kości; kilka łyżek białego winnego octu; 4 podłużne plastry żółtego sera; 4 plastry wędzonego gotowanego boczku; szczypta kminku; 200 g solonego masła w bardzo dobrym gatunku; sól do smaku; olej do smażenia.

Sposób przygotowania:

Schab umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem i natrzeć dokładnie octem. Przykryć i wstawić na 1/2 godziny do lodówki. Po tym czasie wyjąć mięso, osuszyć ponownie ręcznikiem, natrzeć dokładnie solą. Na patelni rozgrzać sporą ilość oleju i zrumienić schab z każdej strony. Zdjąć mięso z patelni i przełożyć je do żaroodpornego naczynia z pokrywką. Polać kilkoma łyżkami oleju, na którym się smażył. Reszta tłuszczu ze smażenia nie będzie już potrzebna. Przykryć naczynie ze schabem pokrywką i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni z termoobiegiem, na 30 minut. 

W czasie gdy schab się piecze przygotować palone masło:

Na patelni położyć surowe masło i podgrzewać na średniej mocy palnika. Należy uważać, by się nie przypaliło. Po pewnym czasie da się w nim zauważyć białko oddzielające się od tłuszczu a zawartość patelni zacznie delikatnie bulgotać i pryskać. To normalne zjawisko. Należy cierpliwie ogrzewać masło dalej. Gdy zacznie brązowieć, trzeba zachować czujność, by go nie przypalić. Gdy masło zaczyna zmieniać kolor, do przypalenia niewiele mu brakuje. Zanim tak się stanie masło trzeba szybko przelać do innego naczynia. Pozostawione na gorącej patelni przypali się z pewnością. Masło jest gotowe, gdy uzyska kolor jasnego karmelu.

Gdy palone masło jest gotowe, przygotować nadzienie: plasterki boczku zwinąć w rulony i zapakować je w złożone na pół plastry sera. Schab wyjąć z piekarnika, przełożyć na deskę do krojenia i pokroić w plastry tak, by tylko co drugi plaster był odcięty do końca. W ten sposób powinny powstać cztery kawałki schabu, posiadające kieszeń.W każdą kieszeń włożyć ser z boczkiem. Tak nadziane plastry mięsa umieścić ponownie w naczyniu do zapiekania, układając je pionowo, otwartą częścią kieszeni ku górze. Polać mięso całą ilością przygotowanego palonego masła, posypać kminkiem, przykryć naczynie pokrywką i wstawić do piekarnika. Piec w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem przez 1 godzinę.

Po tym czasie wyjąć pieczeń  z piekarnika, przełożyć na półmisek, polać sosem i podać.

Roztapianie surowego masła.

Proces trwa. Bulgotanie i pryskanie.

Palone masło jest gotowe, gdy ma kolor jasnego karmelu.

Przygotowanie nadzienia.

Schab nadziany, polany palonym masłem, przed zapieczeniem.

Upieczony.

Poprzedni wpisPierogi z suszonymi śliwkami.
Następny wpisKruchy tort. Miły minimalizm.
Zostaw komentarz