Szybki kurczak. Soczysty, oczywiście.

Mój ulubiony przykład zasadności reklamy, wprost z targu w Nowym Targu - przypowieść o jarmarcznym sprzedawcy środka do tępienia gryzoni:

- MAŚĆ NA SZCZURY, MAŚĆ NA SZCZURY! Wyciągamy szczura z dziury, smarujemy go pod włos a po czterech dniach szczur zdycha. Taka maść kosztuje dycha.

- A czy można zabić szczura bez maści?

- Można z maścią, można bez. MAŚĆ NA SZCZURY, MAŚĆ NA SZCZURY....

Wiem z telewizyjnych reklam, że dostępne są w sprzedaży tajemnicze dodatki do pieczenia czy też smażenia mięsa, dzięki którym pozostaje ono soczyste. Zachwalają je w licznych spotach panowie, tytułowani jako mistrzowie lub szefowie kuchni. Czy są rzeczywiście kucharzami, czy też nie, nieistotne. Z przekazu wynika jednoznacznie, że znają się na rzeczy od strony profesjonalnej. Trudno nie uwierzyć w soczystość przedstawianego kurczaka, skoro występujący w reklamie Kucharz Zawodowiec ukazuje ten fakt w sposób nie budzący wątpliwości. Ta mimika! Mina mniam - mniam.

Kulinarni Mistrzowie powinni wiedzieć, jakie znaczenie dla osiągnięcia celu ma zwykła panierka i że to wystarcza. Nie tłumaczą jak zrobić ją najprościej, bo nie za to mają płacone. Wysyłają za pośrednictwem telewizora innych, mniej oświeconych ludzi do sklepu, by kupili coś, bez czego rzekomo ani rusz. Tak się zarabia - maść na szczury,maść na szczury.  Każdemu wolno.

Srebrna Patelnia to prostolinijność. Najwyższe pułapy wymyślności pozostawia bardziej uzdolnionym od siebie. Z tego powodu jej autorka soczystego kurczaka wykonuje w sposób bezpretensjonalny i szybki. Do tego od razu z sałatką i sama nie wie kiedy obiad ma gotowy, takie to łatwe jest. Soczyste również, oczywiście.

Na sałatkę:

2 duże zielone ogórki; 1 czerwona papryka; 1 łyżeczka cukru; 1/2 szklanki jogurtu bałkańskiego.

Na danie główne:

1 podwójny filet z kurczaka; 2 jajka; 1 duża łyżka tartego parmezanu; 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej; 1 łyżeczka curry w proszku lub innej ulubionej przyprawy; dodatkowo: sól i pieprz, olej i 1 łyżka masła do smażenia

Sposób przygotowania - równocześnie, jednego z drugim:

Ogórki obrać i poszatkować za pomocą tarki do jarzyn na cienkie plasterki. Paprykę umyć, usunąć gniazda nasienna i pokroić ją w kostkę. Wszystko razem wymieszać i posolić. Dodać cukier. Odstawić. 

Mięso umyć i osuszyć. Każdą z dwóch części filetu przekroić nożem w płaszczyźnie horyzontalnej. W ten sposób powstaną 4 kawałki mięsa. Każdy z nich należy dokładnie posolić z obu tron.

Jajka roztrzepać widelcem, dodając ser. Posolić do smaku. Mąkę wysypać na talerz i dodać  curry. Wymieszać. 

Na patelni mocno rozgrzać olej. Mięso obtoczyć w mące, przyciskając mocno tak, by mąka dokładnie przykleiła się do kurczaka a następnie wypanierować kurczaka w jajku z serem. Gdy olej na patelni jest gorący, dodać do niego masło. Gdy masło się rozpuści położyć na patelni przygotowane mięso, polać je resztą mieszaniny jajkowo - serowej i smażyć krótko na dużej mocy palnika.

Gdy się zrumieni odwrócić i smażyć dalej na małej mocy przez 10 - 12 minut. Podczas smażenia patelni nie należy przykrywać pokrywką. 

W czasie gdy kurczak się smaży odcisnąć wodę, która pojawi się na dnie naczynia z sałatką. Doprawić pieprzem i jeśli trzeba również solą, dodać jogurt, wymieszać i gotowe. 

Warzywa należy posolić i dać im czas potrzebny, by puściły sok.

Przekrajanie filetów.

Panierka - mąka z curry.

Smażenie na bardzo gorącym tłuszczu.

Po odwróceniu na drugą stronę - smażenie na małej mocy, bez przykrywania patelni.

Poprzedni wpisFaszerowane Bułki. Trzy możliwości.
Następny wpisSól i kminek. Serowe ciasteczka.
Zostaw komentarz