Auszpik czyli galareta. Jaja w koszulkach.

Zapewniam, że poniżej przedstawiony sposób nie pozostaje jedynie teorią. Zrealizowałam go osobiście przedwczoraj na okoliczność uroczystej kolacji. Goście byli zadowoleni a więc i Czytelnik na Jajach w Auszpiku nie zawiedzie się z pewnością, szczególnie, że przedstawiony przepis jest autorstwa znakomitej Julii Child i tak jak lubię, ma on swoje lata. Wiele lat on ma, około pięćdziesięciu, jak sądzę.

Nie przedstawię ilustracji, ponieważ jaj w koszulkach nie sposób przygotować lewą ręką, prawą mając zajętą trzymaniem fotoaparatu. Zapraszam do ujrzenia Jaj w Auszpiku oczyma wyobraźni, co nastąpi zapewne podczas lektury.

Składniki:

6 jajek; 1 łyżka octu spirytusowego; 1/2 l białego wytrawnego wina; trochę marynowanych grzybków; 80 g gotowanej chudej szynki w kawałku, którą należy pokroić w cienkie słupki o dł. około 15 mm.; kilka listków zielonej pietruszki do dekoracji; liść laurowy; ziele angielskie; 6 łyżeczek żelatyny.

O Jajach jako takich

Powinny być świeże, co nie oznacza, że przed chwilą zniesione. Wystarczy, że kupi się je w sklepie i wkrótce wykorzysta. Przed Wielkanocą nie ma w handlu zleżałych jajek, bo popyt jest na tyle duży, że kury z trudem nadążają z wykonawstwem.

O gotowaniu Jaj

Potrzebny jest rondelek z wodą i dodatkiem octu w proporcji 1 łyżka octu na litr wody. Woda z octem powinna bardzo słabo wrzeć, jeśli proces gotowania będzie zbyt gwałtowny jajo nie ugotuje się ładnie - będzie  jakby kędzierzawe, białko nie zamknie się ładnie wokół żółtka.

Przedmioty niezbędne

Aby zamiar udało się zrealizować w sposób wyśmienity trzeba mieć w zasięgu ręki łyżkę stołową, łyżkę cedzakową i czystą ścierkę a tuż obok kuchenki należy postawić średniej wielkości miskę z zimną wodą.

Foremki na galaretki powinny mieć pojemność połowy szklanki i powinno być ich sześć.

Przygotowanie auszpiku

Od niego należy zacząć, by zyskać trochę czasu potrzebnego na stężenie galarety.

Do garnka wlać wino, dodać do niego liść laurowy i ziele angielskie. Zagotować i utrzymywać w stanie wrzenia przez kilka minut. Po tym czasie zawartość garnka dopełnić wodą do objętości 800 ml i zagotować ponownie. Posolić do smaku. Zdjąć z palnika, dodać żelatynę i mieszać do chwili, gdy żelatyna całkowicie się rozpuści. 

Do foremek wlać część przygotowanego płynu, tak by pokrył on ich dna warstwą o grubości około 3 mm. Pozostawić foremki i resztę płynnego auszpiku w temperaturze pokojowej.

Przygotowanie jaj w koszulkach

Jaja, znajdujące się na razie w skorupkach, zanurzyć we wrzątku na 10 sekund.

Zagotować wodę z octem. Z każdym jajkiem po kolei zrobić tak: rozbić skorupkę o brzeg rondelka i wlać jajko do wrzątku, starając się trzymać połówki skorupki jak najbliżej powierzchni wody. Jeśli białko nie otoczy ściśle żółtka, należy jajo natychmiast przesunąć delikatnie do brzegu rondelka podważając białko łyżką i ostrożnie rotując całość zgarnąć białko na powierzchnię żółtka.  Czas gotowania powinien wynosić dokładnie 4 minuty a gdy upłynie, należy niezwłocznie wyjąć jajo z wrzątku łyżką cedzakową i umieścić je na chwilę w misce z zimną wodą, po czym wyjąć, przeturlać ostrożnie po ścierce i odłożyć. Jeśli jest prawidłowo przygotowane posiada regularny, jajowaty kształt a żółtko nie jest widoczne pod warstwą białka.

Ugotowane jajka wstawić do lodówki. Nie przykrywać.

Jaja w auszpiku - Finał

Galareta w foremkach stężeje jako pierwsza (szybciej niż pozostała część przygotowanego płynu), ponieważ jest jej tam niewiele. Gdy tak się stanie, należy ułożyć na niej listki pietruszki zanurzone uprzednio w nie stężałej jeszcze zalewie. Listki przykryć kilkoma kroplami płynnej galarety (powinna mieć konsystencję syropu), odczekać chwilę, położyć na nich warstwę grzybków i zalać je, tak jak poprzednio listki, bardzo małą ilością tężejącej galarety. Odczekać chwilę (2 - 3 minuty) i tak samo postąpić z kawałkami szynki.

Gdy cienka warstwa galarety przykrywającej szynkę stężeje, ułożyć na niej jajko w koszulce i zalać je galaretą tak, by sięgała ona do połowy wysokości foremki. Odczekać chwilę i dopełnić foremki płynem, przykrywając jajka w całości. 
Przygotowane galaretki odstawić do stężenia. Gdy stężeją odkroić je od ścianek foremek cienkim nożem a foremki zanurzyć do połowy wysokości na kilka sekund w gorącej wodzie, potem odwrócić i wyłożyć galaretki jak babki z piasku na półmisek.

Niczego więcej na temat jaj Srebrna Patelnia dzisiaj, w tym miejscu do powiedzenia nie ma, zatem: Czym chata bogata.... Wesołych Świąt!

Poprzedni wpisBudyń, wiśnie, drożdże. Placek.
Następny wpisWiśnie z kremem. Dobra rada cukiernika.
Zostaw komentarz