Maślak sitarz. Suillus bovinus. Różowa marynata.

Do czego nadaje się ten maślaczek?

Na pewno nie do suszenia. Przyklejają się do jego kapelusza leśne śmieci, które trudno usunąć mechanicznie a grzybów przeznaczonych na susz nie powinno się myć. Sitarza najlepiej zamrozić, zamarynować lub zakisić. O mrożeniu grzybów napisano tu:

Jak wygląda sitarz.

Maślak ten jest w kolorze jasny, żółto - beżowy. Nie sposób pomylić go z okazem niejadalnym, ponieważ spód kapelusza zbudowany jest z rurek - to cecha wyróżniająca. Grzyby trujące o podobnym kolorze, pod kiecką mają blaszki.

Gdzie go szukać.

Występuje w lasach mieszanych w miejscach wilgotnych, najczęściej na obrzeżach leśnych rowów. Niekiedy towarzyszy stanowiskom zajmowanym przez paprocie.

Wady i zalety.

Sitarz jest bardzo smacznym grzybem, lecz niestety często bywa robaczywy. Na szczęście pokazuje się na leśnej ściółce w dużych skupiskach, dlatego po przyniesieniu zbiorów do domu, ma się z czego powybierać liczne zdrowe egzemplarze.

Sitarz, różowa marynata.

Przetworzony kulinarnie sitarz jest bardzo ładny. Pod wpływem gotowania lub choćby zalania wrzątkiem, zmienia kolor na różowy. Wygląda wtedy bardzo estetycznie. Atrakcyjny kolor marynaty można dodatkowo wzmocnić, używając do jej przygotowania zamiast białej -   czerwonej cebuli.

Uniwersalny przepis na marynowane grzyby.

Zalewa:

  • 2 i 1/2 szklanki wody
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 3 liście laurowe
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • 2 łyżeczki ziaren gorczycy
  • 1 cebula pokrojona w cienkie talarki
  • 1/2 szklanki spirytusowego octu

Do wody dodać pozostałe składniki, oprócz octu. Gotować przez 5 minut. Dodać ocet i zagotować ponownie.

Grzyby.

Grzyby przeznaczone do zamarynowania (bez uprzedniego mycia wodą) pokroić na kawałki wielkości monet pięciozłotowych. Wrzucić je do osolonego wrzątku (1 łyżka soli na 3 litry wody) i gotować przez 10 minut. Po tym czasie grzyby wyjąć z garnka łyżką cedzakową i włożyć na chwilę do miski z zimną wodą - zanieczyszczenia (piasek, fragmenty ściółki) opadną na dno. Czyste grzyby przenieść na sito i pozostawić na kilka minut, by obciekły. Tak przygotowane poukładać w słoikach, wypełniając nimi każdy słoik do 3/4 wysokości.

Na grzybach położyć trochę cebuli wyłowionej z zalewy. Zalewę ponownie doprowadzić do wrzenia i zalewać nią grzyby, wypełniając każdy słoik prawie po sam brzeg. Natychmiast po zalaniu każdy słoik mocno zakręcić i postawić na ręczniku zakrętką w dól. Po wystygnięciu słoiki odwrócić wieczkiem ido góry i upewnić się, czy zakrętka jest wklęsła. Jeśli nie, słoik z marynatą trzeba poddać pasteryzacji.

Sitarz w zalewie octowej.

Poprzedni wpisNaleśniki w sosie. Dama wykonuje deser.
Następny wpisTarta bułka. Szefowa i jej zastępcy.
Zostaw komentarz